Heimdall – ładniejsza strona domowa
Od czasu wpisu o NGINX, w którym utworzyliśmy podstawową stronę domową dla naszego serwera, uruchomiliśmy kilka kolejnych usług jak LibreOffice, Transmission, FreshRSS czy Webtop. Dobrze by było zaktualizować naszą stronę domową o te niezawarte na niej jeszcze narzędzia. Ja jednak przychodzę do Was z czymś nieco innym. Heimdall jest właśnie taką stroną domową, która wygląda ładnie, ma przyjazny interfejs, jest prosta w konfiguracji, a przy tym spełnia swoje zadanie śpiewająco.
Instalacja Heimdall
Heimdalla odpalimy jako kontener Dockera i chcielibyśmy, aby był domyślną stroną dla naszego serwera, więc musimy go uruchomić na porcie 80, na którym już pracuje NGINX skonfigurowany w tym wpisie. Dlatego w pierwszej kolejności musimy zatrzymać i usunąć kontener NGINX:docker stop nginx-strona-domowa
Nie chcemy całkowicie pozbywać się naszej starej strony domowej, bo może jeszcze nam się kiedyś przydać, dlatego przerzucimy ją na inny port (8080):
docker rm nginx-strona-domowadocker run -d \
--name nginx-strona-domowa \
-e PUID=1000 \
-e PGID=1000 \
-p 8080:80 \
-v /home/odroid/nginx/strona-domowa:/usr/share/nginx/html \
--restart unless-stopped \
nginx:latest
Zatrzymaliśmy, usunęliśmy i ponownie uruchomiliśmy na innym porcie kontener NGINX i nic przy tym nie straciliśmy. Jak to się stało? Wszystkie pliki źródłowe strony cały czas były nietknięte w wolumenie „/home/odroid/nginx/strona-domowa”, dlatego w praktyce powyższe operacje to było coś na zasadzie restartu kontenera z modyfikacją jednego parametru.
Teraz możemy już zająć się uruchomieniem Heimdalla. Standardowo zaczynamy od utworzenia wolumenu na jego pliki:sudo mkdir /heimdall
Następnie tworzymy i uruchamiamy kontener Dockera:docker run -d \
--name=heimdall \
-e PUID=1000 \
-e PGID=1000 \
-p 80:80 \
-v /heimdall:/config \
--restart unless-stopped \
linuxserver/heimdall:latest
Kontener nazwaliśmy „heimdall”. Tak jak wcześniej wspomniałem, uruchomiliśmy go na porcie 80. Podpięliśmy stworzony wolumen do folderu „/config” kontenera. Skorzystaliśmy z gotowego obrazu od linuxserver.io dostępnego na Docker Hub. Możemy przejść do przeglądarki i w pasek adresu wpisać adres IP naszego serwera „192.168.88.7”.
Konfiguracja Heimdall
Interfejs Heimdalla jest bardzo przyjazny użytkownikowi. Na start otrzymujemy „czystą kartę”, do której musimy popodpinać wszystkie aplikacje, które chcemy mieć na Dashboardzie. Najłatwiej jest rozpocząć poprzez skorzystanie z linka „Add an application here”. Wcześniej jednak proponuję wejść do ustawień (ikona jest zlokalizowana w prawym dolnym rogu), gdzie można zmienić język na polski, ustawić inną tapetę, włączyć wyszukiwarkę, wybrać jaka ma być domyślna wyszukiwarka (polecam StartPage, bo serwuje wyniki z Google, ale przy tym przynajmniej w teorii nieco bardziej dba o naszą prywatność), zmienić sposób otwierania linków (np. w nowej karcie), a nawet wstrzyknąć nasz CSS czy Javascript.

Dodawanie kolejnych aplikacji jest bajecznie proste, gdyż Heimdall ma w bazie już zdefiniowane pewne z nich, a nawet posiada już wgrane ich logo. W praktyce wystarczy tylko wybrać typ aplikacji i podać adres, pod którym jest dostępna. Jeżeli domyślne ikony komuś nie pasują, np. kolorystycznie (tak jak mi), to można też wgrać swoje własne. Na poniższym zrzucie ekranu pokazałem dla przykładu jak dodać odnośnik do Bitwardena.

Warto pamiętać, aby na górze okienka mieć zaznaczoną opcję „Przypięty”, bo bez tego aplikacja nie będzie wyświetlona na stronie głównej (Dashboard). W ten sposób dodajemy kolejne aplikacje, a efekt finalny u mnie wygląda tak:

Oczywiście poza aplikacjami działającymi na serwerze możemy tutaj podpiąć również inne rzeczy np. strony internetowe. Ja stworzyłem sobie jeszcze przyciski odsyłające mnie do interfejsu webowego mojego routera Mikrotik, a także do serwera NAS od Synology, którego używam w domu. Z Heimdalla może korzystać wielu użytkowników, wystarczy tylko dla każdego z nich utworzyć konto z hasłem.
Jeżeli materiał zawarty w tym wpisie jest dla Ciebie wartościowy i masz ochotę wesprzeć moją pracę to zapraszam na mój profil na >Patronite<. Zachęcam także do odwiedzenia mojej strony >tomaszdunia.pl<. Możesz także zagadać do mnie na Twitterze >@theto3k<.
Poprzedni wpis:
Webtop – GIMP w przeglądarce
Następny wpis:
yt-dlp – pobieranie filmów z YouTube
Kategorie: Poradniki,Usługi - @ 2022-09-09 18:00
Tagi: docker, Heimdall, nginx, ODROID, port 80, port 8080, RaspberryPi, strona domowa