LibreOffice – pakiet biurowy w przeglądarce
Kontynuujemy tworzenie naszego wszystko mogącego serwera. Jak już wcześniej wspomniałem, pomimo posiadania Macbooka, to iPad jest ostatnio moim głównym urządzeniem użytku codziennego. Stało się tak ze względu na to, że ostatnio bardzo cenię sobie mobilność. iPadOS ma swoje ograniczenia widoczne w porównaniu do systemów desktopowych, dlatego dostęp do wielu niedostępnych funkcjonalności rekompensuję sobie usługami i narzędziami uruchomionymi na serwerze ODROID. Jedną z tego typu rzeczy jest pakiet biurowy LibreOffice, który pozwala mi na wgląd i edycję plików, których nie jestem z jakichś przyczyn w stanie obsłużyć w darmowym, applowym pakiecie biurowym (Pages+Numbers+Keynote). W tym wpisie pokażę jak uruchomić LibreOffice na naszym serwerze i umożliwić korzystanie z niego przy pomocy przeglądarki.
Czym jest LibreOffice
Nie sądzę, aby ktokolwiek czytający ten wpis nie wiedział co to jest LibreOffice, ale kronikarski obowiązek nakazuje mi choć w skrócie to napisać. LibreOffice to open source’owy, a co za tym idzie darmowy, pakiet biurowy, który jest odpowiednikiem komercyjnego pakietu Microsoft Office. Jest podzielony na programy składowe:
- Writer – edytor dokumentów, odpowiednik Worda
- Calc – arkusz kalkulacyjny, odpowiednik Excela
- Impress – program do tworzenia prezentacji, odpowiednik PowerPointa
- Draw – edytor grafik wektorowych, do tworzenia np. schematów lub prostych grafik, odpowiednik Visio czy może nawet Painta
- Math – edytor wzorów matematycznych
- Base – program do tworzenia i edycji baz danych, odpowiednik Access
Instalacja LibreOffice
Czy zaskoczę jeszcze kogokolwiek tym, że zamierzam odpalić LibreOffice jako kontener Dockera? Pewnie nie! Wykorzystamy gotowy obraz od linuxserver.io dostępny w Docker Hub. Z tego samego źródła używaliśmy już obrazu kontenera „code-server” we wpisie o VS Code. Standardowo przed stworzeniem i uruchomieniem kontenera musimy sobie przygotować środkowisko. Tworzymy folder, w którym będą przechowywane pliki kontenera LibreOffice:sudo mkdir /libreoffice
Nie musimy nic więcej robić, więc od razu przystępujemy do stworzenia kontenera:docker run -d \
Kontener nazwaliśmy „libreoffice”. Odpalimy go na następnym dostępnym porcie serwera, czyli porcie 85. Utworzony wolumen korelujemy z folderem „/config” kontenera. Na koniec wskazujemy w/w obraz, który zostanie pobrany z Docker Hub.
--name=libreoffice \
-e PUID=1000 \
-e PGID=1000 \
-p 85:3000 \
-v /libreoffice:/config \
--restart unless-stopped \
linuxserver/libreoffice:latest
Rezultat
Możemy przejść do przeglądarki i wpisać adres „192.168.88.7:85”. Naszym oczom ukaże się czarny ekran i kilka ikonek w pasku na dole. Te ikonki to właśnie poszczególne programy składowe pakietu LibreOffice. Wygląda to następująco.
Writer

Calc

Impress

Draw

Możemy otworzyć wszystkie narzędzia na raz, a także porozkładać je pomiędzy cztery dostępne pulpity. Muszę przyznać, że po pierwszym uruchomieniu byłem w szoku jak dobrze to działa. Jeszcze muszę tylko rozwiązać problem braku polskich znaków, bo jest to dość irytujące. Pliki zapisują się na serwerze bezpośrednio w folderze „/libreoffice”, dobrze jest tam zrobić podfolder np. o nazwie Dokumenty i w nich przechowywać utworzone pliki. Do tego folderu możemy także wrzucać pliki po stronie serwera, tak aby później otworzyć je przez przeglądarkę.
Jeżeli materiał zawarty w tym wpisie jest dla Ciebie wartościowy i masz ochotę wesprzeć moją pracę to zapraszam na mój profil na >Patronite<. Zachęcam także do odwiedzenia mojej strony >tomaszdunia.pl<. Możesz także zagadać do mnie na Twitterze >@theto3k<.
Poprzedni wpis:
Flagi poleceń Bash
Następny wpis:
Transmission – klient torrent
Kategorie: Poradniki,Usługi - @ 2022-08-12 18:00
Tagi: Access, Base, Calc, docker, Draw, Excel, Impress, Keynote, LibreOffice, Linux, Math, Microsoft Office, Numbers, ODROID, open source, Pages, Paint, pakiet biurowy, port 85, PowerPoint, RaspberryPi, Visio, Word, Writer