ODROID – instalacja systemu Ubuntu Mate
W tym wpisie opiszę proces przygotowania karty SD wraz z systemem operacyjnym, czyli pierwszą część tak zwanego Headless Setup – przygotowania naszego urządzenia do pracy bez konieczności posiadania podpiętych do niego żadnych peryferiów jak monitor, klawiatura czy mysz. Urządzenia typu ODROID C4 można traktować jak rozwiązania serwerowe, mały VPS, więc instalacja tego typu to standard, a niekiedy nawet konieczność. Hardkernel, producent ODROIDa, przygotował gotowe środowiska skonfigurowane pod konkretne modele płytek. Wszystkie są dostępne pod tym linkiem. Oczywiście nie ma problemu, aby na ODROID zainstalować dowolnego Linuxa kompatybilnego z architekturą ARM, jednak jest to rozwiązanie dla ludzi, którzy wiedzą co robią i mają świadomość z potencjalnego występowania licznych niekompatybilności.
Jakie systemy oferuje Hardkernel dla modelu C4?
- Ubuntu Mate 20.04 – z desktopowym środowiskiem graficznym
- Ubuntu Minimal 20.04 – bardziej okrojona wersja, dużo lżejsza (warto zauważyć, że paczka z tym systemem jest o ponad połowę mniejsza od Mate)
- Android Pie 9.0 – tak, ODROIDa można używać jako tabletu i to z działającym sklepem Google Play
- jest też kilka innych systemów od zewnętrznych deweloperów – np. Debian Buster, Armbian, Arch Linux czy LineageOS
Dla mojego urządzenia wybrałem Ubuntu Mate i to na tym systemie będą oparte wszystkie poradniki dostępne na tej stronie.
Zaczynamy od przygotowania sobie wszystkich niezbędnych rzeczy
- Płytka wrzucona do obudowy i skręcona śrubkami
- Zasilacz
- Kabel RJ45
- Router/Switch
- Karta microSD wraz z adapterem do SD, minumum 8GB, w moim przypadku 64GB
- Jeżeli nie macie w swoim komputerze gniazda na kartę SD (co w dzisiejszych czasach jest dość prawdopodobne) to będziecie potrzebować czytnika kart lub huba, który takową funkcję posiada. Ja bootowalną kartę SD będę tworzył na Macbooku Air M1, który posiada jedynie dwa porty USB-C i gniazdo słuchawkowe jack, więc używam huba USB-C od Greencell.
Instrukcja instalacji Ubuntu Mate
- Pobieramy obraz systemu dostępny pod tym linkem. Interesuje nas konkretnie plik:
ubuntu-20.04-4.9-mate-odroid-c4-hc4-20220228.img.xz
Uwaga: po rozpakowaniu obraz waży ponad 6GB, więc przygotujcie sobie miejsce.
Serwer Hardkernel potrafi być kapryśny, dlatego zrobiłem mirror paczki z systemem, jest dostępny tutaj.

- Po pobraniu archiwum .xz należy je wypakować.
- Dobrą praktyką jest sprawdzenie sumy kontrolnej MD5 pobranego i rozpakowanego obrazu. Ma to na celu wyłapanie nieprawidłowości w jego strukturze, które mogą być spowodowane różnymi czynnikami. Są dwa główne czynniki. Pierwszym z nich są błędy występujące podczas pobierania, tj. paczka nie pobrała się prawidłowo np. przez niestabilne łącze internetowe. Drugi jest już bardziej problematyczny, bo zakłada wykonanie na nas ataku np. typu man in the middle, który polega na wstrzyknięciu przez włamywacza złośliwego kodu do paczki przez nas pobieranej. Jest to możliwe kiedy ruch pomiędzy serwerem pobierania, a naszym komputerem jest modyfikowany przez włamywacza. Sprawdzając sumę kontrolną możemy to łatwo wyłapać, gdyż zmodyfikowany kod będzie miał zupełnie inną sumę kontrolną, gdyż nie da się uzyskać takiej samej sumy kontrolnej na dwóch różnie zbudowanych obrazach.
- W celu sprawdzenia sumy kontrolnej otwieramy terminal i poleceniem:
cd [ścieżka]
przechodzimy do folderu, do którego ściągnęliśmy nasz obraz systemu. Następnie wydajemy polecenie:md5 -r [nazwa rozpakowanego obrazu]
Powinniśmy uzyskać następujący rezultat:% md5 -r ubuntu-20.04-4.9-mate-odroid-c4-hc4-20220228.img
46e4b1abfa7eb222938c16e4bdaf798b ubuntu-20.04-4.9-mate-odroid-c4-hc4-20220228.img
Porównujemy wyświetlony rezultat z podanym ciągiem znaków na stronie, z której pobraliśmy obraz. Jeżeli są takie same co do znaku to wszystko OK, jeżeli nie to proponuję pobrać jeszcze raz. - Ściągamy narzędzie balenaEther do tworzenia bootowalnej karty SD (dostępne na macOS, Windows i Linux).

- Tworzymy dysk rozruchowy na karcie SD:
Flash from file -> wybieramy ściągnięty obraz -> Select target -> wybieramy kartę SD -> Flash!
Na macOS prawdopodobnie zostaniemy poproszeni o podanie hasła administratora i autoryzację dostępu do dysku wymiennego (karty SD).
Podczas procesu mamy dwa paski progresu. Jeden to flashing (proces docelowy) i validating (sprawdzanie poprawności przeprowadzenia procesu docelowego). Średnia prędkość zapisu w moim przypadku wynosiła 28.1 MB/s, więc przy obrazie o rozmiarze 6.07 GB cały proces trwał około 3 i pół minuty.




- Karta gotowa! Wsuwamy ją w odpowiednie złącze na płytce – tak jak opisywałem to w tym wpisie, znajduje się ono od spodu i jest do niego specjalne wycięcie z otworem w obudowie. Pozostaje nam już teraz tylko podpiąć płytkę do routera i następnie do zasilania. Po podłączeniu zasilacza powinniśmy zaobserwować świecącą się na stałe czerwoną diodę i migającą niebieską, co oznacza, że wszystko jest OK.
Jeżeli materiał zawarty w tym wpisie jest dla Ciebie wartościowy i masz ochotę wesprzeć moją pracę to zapraszam na mój profil na >Patronite<. Zachęcam także do odwiedzenia mojej strony >tomaszdunia.pl<. Możesz także zagadać do mnie na Twitterze >@theto3k<.
Poprzedni wpis:
ODROID C4 – zakup – co, gdzie i za ile
Kategorie: Dla początkujących,Poradniki - @ 2022-05-29 21:30
Tagi: Android, ARM, BalenaEther, Hardkernel, Instalacja, Karta SD, MD5, Obraz systemu, ODROID, ubuntu
Zdecydowanie odradzam BalenaEtcher – toż to KOBYŁA jest – ponad 100 MB w graficznej nakładce na dd to „lekka” przesada. Jeśli musi być GUI to dużo lepiej wypada Raspberry Pi Imager – mimo nazwy obsługuje także inne płytki i obrazy systemów.