Webtop – GIMP w przeglądarce
Uruchomiliśmy na naszym serwerze już wiele usług działających w kontenerach Dockera i dostępnych do użytku z poziomu przeglądarki, ale co w przypadku kiedy potrzebujemy jakiegoś narzędzia, a nie ma możliwości odpalenia go w taki sam sposób? W moim przypadku jest to GIMP, którego strasznie chciałbym mieć przeportowanego do przeglądarki tak samo jak zrobiliśmy to chociażby z LibreOffice. Po co mi to? GIMP to mój podstawowy program do edycji grafik. Wszystkie grafiki, które wykonuję na moje strony, zostały zrobione właśnie w GIMPie. Problem w tym, że jest on niedostępny na iPada, więc za każdym razem do zrobienia grafiki muszę przesiadać się na Macbooka. Dzisiaj powiedziałem dość! Jeżeli nie mogę odpalić GIMPa w Dockerze to odpalę w nim podsystem linuxa, na którym zainstaluję GIMPa. Użyję do tego narzędzia Webtop, które pozwala stworzyć podsystem linuxa dostępny z poziomu przeglądarki.
Po co tak kombinować?
Powstanie tego bloga jest wynikiem tego, że w pewnym momencie postawiłem sobie cel. Pierwotnie była to chęć stworzenia sobie serwera domowego z wieloma przydatnymi usługami/narzędziami. Później jednak ten pomysł został rozszerzony, kiedy zauważyłem, że serwer pokroju Raspberry Pi, czy właśnie ODROID, może być znakomitym rozszerzeniem dla iPada i to takim, które sprawia, że iPad może stać się zamiennikiem dla głównego komputera (Macbooka). Przynajmniej pod względem możliwości. Od tego czasu definiuję czego mi brakuje na iPadzie i staram się to zaimplementować na serwerze.
Webtop to narzędzie, które pozwala odpalić niemalże pełnoprawny system Linux w kontenerze Dockera, którego interfejs graficzny można obsługiwać przez standardową przeglądarkę. To wyższy poziom wirtualizacji i do tego o dziwo działa to wyśmienicie. W ten sposób można odpalić w przeglądarce dowolny program, który działa na Linuxie.
Instalacja Webtop
Rozpoczynamy standardowo od stworzenia na serwerze folderu do przechowywania plików kontenera Webtop:sudo mkdir /webtop
Możemy przystąpić do utworzenia kontenera:docker run -d \
--name=webtop \
-e PUID=1000 \
-e PGID=1000 \
-p 89:3000 \
-v /webtop:/config \
--shm-size="1gb" \
--restart unless-stopped \
linuxserver/webtop:ubuntu-mate
Nazwaliśmy go „webtop”. Uruchomiliśmy go na porcie 89, do którego podpięliśmy port 3000 kontenera, na którym Webtop wystawia webowy interfejs użytkownika. Podpięliśmy wcześniej utworzony wolumen do folderu „/config” kontenera, który w praktyce będzie katalogiem domowym działającego w jego środku systemu operacyjnego. Używając parametru „shm-size” ograniczyliśmy maksymalną dostępną pamięć RAM dla tego kontenera do 1GB. Na koniec wybraliśmy gotowy obraz kontenera Webtop od linuserver.io ze wskazaniem na konkretną dystrybucję (Ubuntu Mate). Po uruchomieniu kontenera możemy przejść do przeglądarki i w pasek adresu wpisać „192.168.88.7:89”. Gdyby zaszła potrzeba logowania to domyślny użytkownik to „abc”, a jego hasło to „abc”.
Instalacja GIMPa
Po pierwszym uruchomieniu wirtualizowanego systemu musimy go zaktualizować. Przechodzimy do Terminala i wpisujemy:sudo apt update
Kontenera Webtop nie powinno się aktualizować tak samo jak innych kontenerów, gdyż w ten sposób stracimy całą jego zawartość. Skoro jest to de facto system Linux to aktualizacje będziemy przeprowadzać z wnętrza kontenera (tak jak powyżej).
sudo apt full-upgrade
sudo apt autoremove
sudo apt clean
Po pomyślnej aktualizacji pozostaje nam zainstalować GIMPa: sudo apt install gimp
To w zasadzie tyle! Możemy cieszyć się dostępem z poziomu przeglądarki do naszego ulubionego edytora grafiki. Poniżej przedstawiam kilka zrzutów ekranu wykonanych na iPadzie, żeby zobrazować jak to wygląda. Celowo zmniejszyłem nieco rozmiar wyświetlanego okna tak, aby mieścił się on w całości na ekranie. Proporcje interfejsu graficznego Ubuntu Mate nie do końca grają z proporcjami ekranu iPada.



Na koniec powiedzmy sobie jeszcze jak przerzucać dane pomiędzy serwerem a kontenerem. Wykorzystamy do tego utworzony na samym początku wolumen. Gdy zajrzymy sobie do niego to zauważymy, że w środku znajduje się zawartość katalogu domowego systemu działającego w kontenerze:odroid@odroid:~$ ls -l /webtop
total 44
drwxr-xr-x 2 odroid odroid 4096 Jul 17 18:30 Desktop
drwxr-xr-x 2 odroid odroid 4096 Jul 17 16:25 Documents
drwxr-xr-x 2 odroid odroid 4096 Jul 17 16:25 Downloads
drwxr-xr-x 2 odroid odroid 4096 Jul 17 16:25 Music
drwxr-xr-x 2 odroid odroid 4096 Jul 17 16:25 Pictures
drwxr-xr-x 2 odroid odroid 4096 Jul 17 16:25 Public
drwxr-xr-x 2 odroid odroid 4096 Jul 17 16:25 Templates
drwxr-xr-x 2 odroid odroid 4096 Jul 17 16:25 Videos
drwxr-xr-x 2 root root 4096 Jul 17 16:13 custom-cont-init.d
drwxr-xr-x 2 root root 4096 Jul 17 16:13 custom-services.d
-rwxr-xr-x 1 odroid odroid 68 Jul 17 16:13 startwm.sh
Teraz wystarczy, że przerzucimy coś z serwera do folderu Desktop, a będzie to widoczne na pulpicie wirtualizowanej maszyny. Tak samo jeżeli utworzymy jakiś plik na kontenerze to będzie on widoczny z poziomu serwera.
Jeżeli materiał zawarty w tym wpisie jest dla Ciebie wartościowy i masz ochotę wesprzeć moją pracę to zapraszam na mój profil na >Patronite<. Zachęcam także do odwiedzenia mojej strony >tomaszdunia.pl<. Możesz także zagadać do mnie na Twitterze >@theto3k<.
Poprzedni wpis:
FreshRSS – twój prywatny czytnik newsów
Następny wpis:
Heimdall – ładniejsza strona domowa
Kategorie: Poradniki,Usługi - @ 2022-09-02 18:00
Tagi: docker, GIMP, ipad, Linux, ODROID, port 89, RaspberryPi, ubuntu, Ubuntu Mate, Webtop, wirtualizacja